Gdy myślimy o technologiach sprzedaży, raczej pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to ich parametry i funkcjonalność. Ewentualnie też konstrukcja, jednak też bardziej ze względów praktycznych. I choć dostrzegamy wygląd tych urządzeń, prawdopodobnie nie traktujemy tej cechy jako rzecz przydatną. Możemy jednak nie zdawać sobie sprawy, że design, który cieszy oko, w przypadku urządzeń rejestrujących bądź peryferyjnych potrafi odsłonić atuty z zakresu nie estetyki, a właśnie użyteczności. Użyteczności mającej pozytywny wpływ także na sprzedaż towarów lub usług.
Wygląd produktu – jakie faktycznie ma znaczenie?
Zanim przejdziemy do sensowności designu w technologiach sprzedaży, warto omówić sensowność designu w technologiach w ogóle. W końcu generalnie przeznaczeniem urządzeń jest ich użyteczność. Służą realizacji konkretnych zadań lub przyspieszeniu i uproszczeniu konkretnych procesów (bądź wręcz ich automatyzacji, przekładającej się na wydajność podejmowanych działań). Bezspornie więc stan technologii, ich przydatność, skuteczność, ocenia się na podstawie tego, czy i jak radzą sobie z sytuacjami, do których zostały stworzone. W kwestiach tych wygląd urządzenia nie odgrywa żadnej roli, a jeśli już, to znikomą.
Dlaczego więc, począwszy od najmniejszych akcesoriów, jak elektryczna szczoteczka do zębów, przez smartfony, laptopy, komputery i telewizory, a skończywszy na lodówkach, samochodach, a nawet całych instalacjach oraz maszynach (o sporych gabarytach i specjalistycznym przeznaczeniu) – dlaczego to wszystko często dostępne jest w tak wielu różnych, nierzadko ciekawych, starannie zaplanowanych, nowoczesnych odsłonach wizualnych? Odpowiedź jest przewrotna: producenci takie urządzenia tworzą, bo tego oczekujemy – a jednocześnie takich rozwiązań estetycznych oczekujemy z uwagi na tendencje kreowane i promowane przez producentów. Nieważne jednak, co było pierwsze, jajko czy kura. Rzecz w tym, że zjawisko oddaje jakąś część prawdy o ludzkiej naturze. Lubimy otaczać się rzeczami, które się nam podobają, sprzyjają naszym odczuciom estetycznym, pozwalają wyrazić własne ja i to na różne sposoby. Dziś technologie użytkowe już nie tylko służą – mają również wyglądać. Pasować do ubioru lub stylu, komponować się z wystrojem danego wnętrza albo same w sobie pełnić też funkcję dekoracyjną. Dlatego konsument, mając do wyboru podobne urządzenia pod względem rozwiązań technologicznych i użytkowych, wybierze to, które zwyczajnie bardziej mu się podoba. A niekiedy wręcz design potrafi okazać się cechą przeważającą nad niektórymi innymi (nawet praktycznymi) w procesie decyzyjnym, związanym z zakupem takiego produktu.
Dlaczego ciekawy design technologii sprzedaży bywa… przydatny?
Teraz, kiedy postawiliśmy jasno sprawę designu urządzeń – różnych urządzeń – nie powinien nas dziwić fakt, że także współczesne technologie sprzedaży charakteryzują się atrakcyjnym wzornictwem. Producenci kas i drukarek fiskalnych, ale również wag elektronicznych, skanerów kodów kreskowych, drukarek kart plastikowych czy nawet terminali płatniczych dbają również o wizualną stronę oferowanych rozwiązań. Starają się proponować nowoczesne, eleganckie, oryginalne, przykuwające wzrok wzornictwo, które okaże się atrakcyjne dla użytkowników. I nie tylko dla nich.
W końcu odbiorcami strony wizualnej wspomnianych urządzeń sprzedażowych są finalnie również klienci detaliczni. Dlaczego ma to znaczenie? Atrakcyjny design tego typu technologii zwraca uwagę, zachęca do skorzystania z oferty danego przedsiębiorstwa. Pozytywnie oddziałuje na zmysł wzroku, wysyła sugestywny komunikat na temat prestiżu firmy oraz wysokiej jakości produktów czy usług. Dodatkowo, jeśli kolorystycznie pasuje do barw danej marki albo wystroju wnętrza przedsiębiorstwa, wkomponowuje się w spójny obraz, który lepiej zapada w pamięć nabywcy. Można zatem śmiało powiedzieć, że wygląd technologii sprzedaży wykracza poza swoje estetyczne walory. Znajduje także praktyczne zastosowanie, choćby jako dodatkowa reklama, narzędzie marketingowe. A jak nietrudno się domyślić – w obecnych czasach łatwiejszego dostępu do różnych rozwiązań promocyjnych i dynamicznie rosnącej konkurencji, każda możliwość wyróżnienia się na rynku, skuteczniejszego przyciągania klientów jest zdecydowanie pożądana.
ja osobiście lubię kiedy technologie, także sprzedaży, wyglądają estetycznie 🙂 moim zdaniem klienci też mogą w jakimś stopniu zwracać na to uwagę