Nie sam pomiar masy produktów – co jeszcze potrafi waga etykietująca?

Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z faktu, że istnieje wiele typów urządzeń peryferyjnych. W każdym z nich znajdziemy różne modele, nierzadko wyposażone w dodatkowe, ciekawe i praktyczne funkcjonalności. Dzięki temu zakres ich zastosowania ulega znaczącemu poszerzeniu, a poszczególne działalności mają szansę na znalezienie rozwiązań precyzyjnie odpowiadających na ich konkretne potrzeby. Opisana sytuacja dotyczy choćby elektronicznych wag etykietujących. Jakie przedsiębiorstwa decydują się na wdrożenie wspomnianych technologii sprzedaży? I co właściwie może zaoferować waga etykietująca?

Waga etykietująca – technologiczne 2 w 1

Dostępne na rynku wagi elektroniczne potrafią się różnić niemal pod każdym względem. Mowa tu zarówno o gabarytach oraz rozwiązaniach konstrukcyjnych, jak i parametrach użytkowych, dostępnych funkcjach, standardach komunikacyjnych czy tych dotyczących zasilania. Trzeba jednak przyznać, że mimo wielu możliwych opcji, przeznaczenie wspomnianych technologii sprowadza się w zasadniczej mierze do jednego, kluczowego zadania: pomiaru masy produktów. Warto o tym wspomnieć, aby… za chwilę temu zaprzeczyć, gdyż urządzenie peryferyjne, któremu został poświęcony dzisiejszy tekst, zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem na tle innych.

Elektroniczna waga etykietująca to wszak wynik zgrabnej integracji dwóch równie istotnych technologii. Chodzi bowiem nie tylko o rozwiązania odpowiedzialne za pomiar masy towarów, ale również mechanizm drukujący, służący do wystawiania etykiet. W rezultacie opisywane urządzenie, za sprawą wprowadzonych do niego danych, waży produkty, a następnie emituje etykietę, na której mogą się znaleźć różne dane i szczegóły na temat pomiaru i samego towaru. Są to takie informacje, jak nazwa elementu oferty i jego marka, cena za kilogram, kwota do zapłaty, skład itp. Często na etykiecie znajduje się również kod kreskowy zawierający wszystkie ważne dane, które następnie kasjer odczytuje na stanowisku obsługi klientów za pomocą skanera (podobnie, jak w przypadku innych, paczkowanych produktów, będących poza zakresem towarów na wagę). Oczywiście, informacje na wydruku mogą być różne, przez co znajdują też odmienne zastosowanie, w zależności od branży i typu działalności.

Jakie rozwiązania znajdziemy w wadze etykietującej?

Opisywane urządzenie peryferyjne ma pewne cechy łączące je z pozostałymi wagami elektronicznymi oraz szczególne dla tej technologii sprzedaży. Wyróżnikiem z pewnością jest tu mechanizm termiczny, który może oferować emitowanie etykiet na różnych materiałach eksploatacyjnych, z określoną prędkością i rozdzielczością, a także zapewniając inny zakres konfiguracji wydruku (czy to w kontekście umieszczanych informacji, czy np. wielkości czcionki, liczby znaków w wierszu itp.). Ciekawostką jest także fakt, że tego typu waga elektroniczna posiada własną bazę towarową. W zależności od konkretnego modelu, jesteśmy w stanie zdefiniować w niej mniej lub więcej pozycji PLU dla poszczególnych towarów.

Waga elektroniczna Cas CL5200 Junior

Jeśli zaś chodzi o cechy wspólne, to tego rodzaju urządzenie peryferyjne też posiada zakresy ważenia, które mówią o tym, jak ciężkie elementy obsługuje technologia sprzedaży oraz z jaką precyzją dokonuje pomiaru. Poza tym, może występować w różnych wariantach konstrukcyjnych: z klasyczną klawiaturą lub nawet ekranem dotykowym, z większą bądź mniejszą szalką ważącą, wyświetlaczem zintegrowanym z obudową wagi lub umiejscowionym na specjalnym wysięgniku. Współcześnie znajdziemy też modele oferujące dodatkowe zasilanie bateryjne, przygotowane do pracy w trudniejszych warunkach, a nawet – pozwalające na bezprzewodową transmisję danych.

Gdzie wykorzystuje się wagi etykietujące?

Wzbogacona funkcjonalność elektronicznej wagi etykietującej siłą rzeczy sprawia, że urządzenie to zyskuje jeszcze większe zainteresowanie i szersze zastosowanie w różnych branżach. Dlatego znajdziemy takie rozwiązania nie tylko w punktach handlowych (częstym przypadkiem jest ich obecność na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach samoobsługowych, np. w supermarketach). Znakomicie sprawdzają się także w logistyce, zakładach przemysłowych, gastronomii oraz innych rodzajach działalności. Warto więc w tym miejscu zadać sobie pytanie: czy aby na pewno funkcjonalność wagi etykietującej nie podniosłaby komfortu i efektywności pracy również w naszym biznesie?

Jedna odpowiedź do “Nie sam pomiar masy produktów – co jeszcze potrafi waga etykietująca?”

  1. może się mylę, ale wydaje mi się, że to jednak technologia bardziej sprawdzająca się w większych przedsiębiorstwach, natomiast sama waga etykietująca jako urządzenie jak najbardziej ciekawa i funkcjonalna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *