Jak kupić i wdrożyć odpowiedni komputer POS?

Jakimi czynnikami należy się kierować, aby zainstalować w firmie odpowiedni terminal komputerowy typu POS? Takie pytanie zadaje sobie obecnie wielu polski przedsiębiorców. I co ważne, nie są to tylko właściciele placówek handlowych bądź usługowych czy lokali gastronomicznych. Zastosowanie dzisiejszych komputerów POS jest znacznie szersze, a co za tym idzie – na rynku występuje ogromna różnorodność takich urządzeń.

Podzespoły znane z komputerów stacjonarnych

Terminale komputerowe POS pod wieloma względami przypominają doskonale znane komputery stacjonarne (w szczególności modele all-in-one). W obydwu rodzajach urządzeń znajdziemy m.in. jednostki centralne, czyli procesory. Ich wydajność ma kluczowe znaczenie w przypadku szybkości pracy komputera – zarówno tego „standardowego”, jak i POS-a. Oprócz tego, terminale komputerowe posiadają również pamięć RAM oraz dyski twarde. I wszystkie 3 wspomniane elementy mają bardzo duży wpływ na działanie całego urządzenia. Dlatego też to na nie najlepiej zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Zasada jest tu zresztą dosyć prosta. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje bardziej zaawansowanego techniczne urządzenia, powinien rozejrzeć się za modele z mocniejszymi podzespołami. W pozostałych przypadkach wystarczający będzie terminal komputerowy ze standardowym procesorem czy 2-4 GB pamięci RAM.

Wielkość i rodzaj panelu dotykowego

Tak naprawdę większość komputerów POS posiada ekrany, które są przystosowane do obsługi za pomocą dotyku. Mogą być to jednak monitory o różnej wielkości. Na rynku znajdziemy zarówno terminale komputerowe z 15- czy 17-calowymi panelami dotykowymi, jak i mniejsze bądź większe. Różnorodność jest tutaj naprawdę spora i można sięgnąć po komputer z ekranem, który spełni oczekiwania konkretnego biznesu… Ale! Trzeba pamiętać o tym, że wielkość panelu nie zawsze jest najważniejsza. W dzisiejszych czasach ekrany tego typu są tworzone w różnych technologiach dotykowych. To z kolei przekłada się zarówno na ich funkcjonalność, jak i wytrzymałość. A w rezultacie – na zastosowanie. Przykładowo: właściciele lokali gastronomicznych często sięgają po komputery POS z ekranami dotykowymi, które są niewrażliwe na wilgoć. Natomiast w punktach samoobsługowych spotkamy często terminale komputerowe z wyjątkowo wytrzymałymi na uszkodzenia panelami.

Liczba i typ interfejsów komunikacyjnych

Jeżeli terminal komputerowy typu POS ma pracować w rozwiązaniu systemowym dla firmy, będzie się zapewne od niego oczekiwało płynnej komunikacji z pozostałymi urządzeniami elektronicznymi, np. drukarką lub kasą fiskalną, wagą elektroniczną, terminalem płatniczym czy skanerem kodów kreskowych. Kolejnym czynnikiem, który warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu, są więc obsługiwane porty i moduły do wymiany danych. I po raz kolejny zasada jest tutaj bardzo prosta – im więcej dostępnych standardów komunikacyjnych, tym lepiej. Z pewnością pozwoli to na bardziej elastyczne zaaranżowanie systemu sprzedażowego, gastronomicznego, magazynowego, przemysłowego czy nawet samoobsługowego.

Jedna odpowiedź do “Jak kupić i wdrożyć odpowiedni komputer POS?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *