Paragon – tak powszechna, pospolita rzecz. Spotykamy go praktycznie wszędzie – wszystko jedno, czy kupujemy konkretne produkty, czy też korzystamy z danych usług. Bardzo często zdarza się wręcz, że rezygnujemy z tego papierka albo od razu, tuż po jego odebraniu, wyrzucamy go do kosza. Ale w rzeczywistości paragon fiskalny jest bardzo ważnym elementem transakcji, zarówno dla klienta, jak i samego przedsiębiorcy. Co wiemy o tym dokumencie? Jakie konteksty się z nim wiążą? Dziś właśnie kilka słów o nich.
Paragon to Twoje prawa konsumenta!
Paragon fiskalny to tak naprawdę istotny dokument, potwierdzający zgodny z prawem przebieg transakcji pomiędzy klientem a sprzedawcą. I choć nabywcy często decydują się pozbyć „zbędnego papierka” – w rzeczywistości, jego rola nie kończy się w momencie otrzymania za zakup towarów lub skorzystanie z usług. Wręcz przeciwnie, nierzadko ma miejsce sytuacja, w której paragon bardzo zyskuje na znaczeniu. Kiedy? Np. jeśli klient chce złożyć reklamację lub dokonać zwrotu nabytego produktu. W przypadku takich sytuacji fiskalny dowód sprzedaży jest nieodzownym elementem podczas korzystania ze swoich praw konsumenckich.
Paragon to jeden z podstawowych, fiskalnych obowiązków!
Obowiązujące przepisy jasno określają wymóg wydawania klientom prawidłowo wystawionych paragonów – i to przy każdej transakcji. Ale to nie jedyna powinność przedsiębiorcy korzystającego w pracy z urządzenia fiskalnego, związana z paragonami. Podatnik musi także przez odpowiednią ilość czasu przechowywać kopie tych dokumentów. Może to robić na 2 sposoby, w zależności, jakie rozwiązania technologiczne posiada jego urządzenie fiskalne: w formie tradycyjnej lub elektronicznej.
Pierwsza polega na zadrukowaniu dodatkowej rolki, a po skończeniu papieru – umieszczeniu jej w odpowiednim miejscu (suchym, bez dostępu światła). Druga oznacza zaś umieszczanie niezbędnych danych cyfrowo na niedużej karcie pamięci, którą następnie można zainstalować w komputerze. Tak czy inaczej – kopia paragonów stanowi ważny element dokumentacji poświadczającej prawidłowość ewidencji obrotu. Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić doi przykrych konsekwencji ze strony organów skarbowych.
Paragon papierowy – już niedługo wyjdzie z użytku?
Choć droga do tych zmian wciąż jeszcze jest długa i niepewna – same w sobie są one bardzo poważne. Chodzi o tzw. kasy online’owe, które po pewnym czasie mają całkowicie zastąpić dotychczasowe urządzenia rejestrujące sprzedaż. Nowe modele będą połączone z centralnymi serwerami Ministerstwa Finansów, a to oznacza postępującą cyfryzację czynności związanych z prowadzeniem dokumentacji. Kasa online’owa będzie umożliwiała przesyłanie paragonu na telefon i elektroniczną pocztę nabywcy. Czy możliwości te spowodują, że pożegnamy tradycyjne, papierowe dowody zakupu? Czas pokaże. Z pewnością jednak szykowane są istotne, daleko idące, wręcz rewolucyjne zmiany, które będzie się dało odczuć podczas obsługi klientów.
fajny zbiorczy artykuł, przydatny dla podatników według mnie