Zdziwi się ten, kto pomyśli, że zróżnicowanie współczesnych technologii sprzedaży dotyczy wyłącznie kas czy drukarek fiskalnych. Z podziałem na konkretne typy modeli spotkamy się także w przypadku innych urządzeń, które są często wdrażane w polskich przedsiębiorstwach. Doskonałym przykładem są m.in. wagi elektroniczne. Czym charakteryzują się konkretne rodzaje tych urządzeń i co jeszcze jest istotne przy ich wyborze?
Urządzenia do standardowych zastosowań
2 podstawowe typy współczesnych wag elektronicznych to modele proste oraz kalkulacyjne. Można wręcz zaryzykować postawienie tezy, że to najpopularniejsze urządzenia, które przedsiębiorcy wykorzystują do wykonywania pomiarów masy produktów. Czym jednak różnią się wspomniane rodzaje wag? Modele proste służą przede wszystkim do precyzyjnej obsługi towarów, które przed sprzedażą musza zostać zważone. Natomiast urządzenia kalkulacyjne zapewniają również przeliczenie wyniku pomiaru masy na cenę do zapłaty. Co więcej, często współpracują one z kasą fiskalną lub komputerem.
Wagi z mechanizmami drukującymi
Znacznie bardziej zaawansowanymi technologiami są etykietujące wagi elektroniczne. Modele reprezentujące tę kategorię posiadają bowiem mechanizmy termiczne, dzięki którym mogą wystawiać różne wydruki. Na etykietach emitowanych przez takie wagi często znajdują się informacje dotyczące produktu, np. nazwa, cena za kilogram, kwota do zapłaty, data ważności czy skład. Ponadto, modele tego typu są zazwyczaj wyposażone w różnorodne interfejsy komunikacyjne oraz klawiatury z przyciskami funkcyjnymi. A w najbardziej zaawansowanych wagach etykietujących występują nawet panele dotykowe.
Modele do obsługi ciężkich towarów
Osobną grupą wag elektronicznych z pewnością są modele platformowe. Ich wyjątkowość polega zaś na tym, że pozwalają one na obsługę bardzo ciężkich elementów asortymentu. Niekiedy maksymalny zakres ważenia w takim urządzeniu wynosi nawet do 300 kg. Wagi platformowe cechują się też zazwyczaj bardzo solidnym wykonaniem, np. obudową ze stali nierdzewnej. Dzięki temu bez problemu radzą sobie podczas intensywnej eksploatacji w trudniejszych warunkach, m.in. w hurtowni, zakładzie przemysłowym czy firmowym magazynie. Ponadto, szalki ważące w tych urządzeniach mają większe wymiary, co ułatwia zważenie produktów o dużych gabarytach.
Uniwersalne parametry i funkcje
Bez względu na to, jakiego rodzaju waga elektroniczna jest potrzebna w konkretnej działalności, są pewne cechy tej technologii, na które zawsze trzeba zwrócić uwagę. Najczęściej kluczowym parametrem okazują się zakresy ważenia. W największym uproszczeniu można napisać, że są to wartości, które informują o tym, jak ciężkie produktu obsłuży dane urządzenie. Co więcej, ważną kwestią jest liczba i typ interfejsów komunikacyjnych. To one decydują o tym, z jakimi urządzeniami waga będzie mogła współpracować. W przypadku niektórych firm istotna może się też okazać obecność wbudowanego akumulatora. Pozwoli on na wykonywanie obowiązków wtedy, gdy zabraknie dostępu do zewnętrznego źródła zasilania (np. w handlu bazarowym lub obwoźnym).
U mnie rewelacyjnie egzamin z użyteczności zdała… mała szalka ważąca, sprzężona z kasą Posner Revo 🙂 zajmuje niedużo miejsca, działa sprawnie i jest wygodna w obsłudze, polecam!